Przejdź do głównej zawartości

MIKROESEJ "Pajęczyny pamięci" / na 77-e urodziny mojego taty

Niezwykle delikatnie i dyskretnie rozpinają się pajęczyny przeszłości. Przeszłość (a właściwie wyobrażenie o niej) wnika tym samym w topografię otoczenia. Teraźniejsza konieczność przesuwania się w przestrzeni - kontra oczekująca na ruch jedwabista struktura. W ten sposób wiele powszednich miejsc, niejako z zaskoczenia, zsyła do archiwum wspomnień. PUF! Przeszłość niespodziewanie obsypująca teraźniejszość gęstym kurzem, z zaskakująco obszernych składnic pamięci.

Miejsce w którym się urodziło, mieszka, przebywa i funkcjonuje – jako wszechogarniający atlas geografii, z odciśniętą w niej historią. Ten punkt – takie a takie wydarzenie, ludzie, wspomnienia. Inny punkt – takie. A tutaj – kiedyś to, tam natomiast – tamto i owamto. Przestrzeń codziennego przebywania staje się ometkowana wspomnieniami, nierozłącznie z nimi scalona – geografia redukuje się i kurczy na rzecz pęczniejącej historii. Obiektywną, geografię fizyczną zastępuje subiektywna geografia historyczna, spychająca tę pierwszą, do (dość jednak podrzędnej) roli tła i dekoracji.

JESTEM NIEZALEŻNYM TWÓRCĄ, WSPIERAJ MNIE I SYPNIJ GROSZEM:

>>>POSTAW KAWĘ<<<

Jaka jest zatem pożądana rola przeszłości – tego panoptykonu wspomnień – w ramach teraźniejszości? Użyteczna formuła to zachowanie nawigacyjnych doświadczeń, oczyszczone jednak z kłujących odłamków wspomnień. Doświadczenia symbolizują intelekt nabyty – zdarzenia z których emocje skrystalizowały się w soczewki (można je użyć w optyce nawigacyjnej). Odłamki wspomnień symbolizują intelekt nienabyty – emocje wstydliwe i bolesne, ledwie szkiełka (zwykle w dodatku pokruszone i porozrzucane). Odpowiedź na pytanie: „Jak uczynić przeszłość użyteczną?”, nasuwa się zatem jako proces swoistego porządkowania. Segregowania i wybierania – co z przeszłości jest użyteczne, a co takim nie jest (a zatem trafić powinno na śmietnik).

Tu właśnie jednak – w porządkowaniu – skrywa się pewne niebezpieczeństwo. Pamięć nie zna bowiem idei śmietnika, który można by opróżnić gdzieś poza umysł (chyba że ktoś planuje wyciąć sobie fragment mózgu, oczywiście jeśli zabieg taki jest w ogóle możliwy). Wspomnienia, nawet przesunięte w głębokie rejestry, pozostają – są odciśnięte na zwojach mózgowych, tak jak historia odciska swój ślad na geografii. Może więc wypada, segregując przeszłość w poszukiwaniu doświadczeń, z czułością potraktować także te zbędne odłamki i okruchy? Wyrzucać je z szacunkiem – to znaczy ograniczając się do wspomnienia o samym wspomnieniu, a nie jego treści. Przypominać sobie jedynie, że wydarzenie się odbyło i oddać hołd przeżytym wtedy emocjom, odrobionym lekcjom czy nabytym doświadczeniom. Bez bolesnej i zbędnej repetycji przeżywania tego ze zbliżoną intensywnością.

Człowiek w wieku 77 lat prawdopodobnie posiada wiele wspomnień. Może nawet wręcz uginać się pod ich ciężarem. I wzrok też już nieco słabszy – a pajęczyny często są prawie niewidoczne. Więc niech o niezbędnej higienie i wewnętrznym porządku – tym triumfie teraźniejszości – przypominają słowa dawnych mistrzów:

Zaraz dzień, jeszcze dzień – zrób co możesz.1 Bądź wierny, idź.2

1. Czesław Miłosz

2. Zbigniew Herbert

>>>POSTAW KAWĘ<<<

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SPIS DZIEŁ ZDROJOWYCH / rok 2024

Fot. Bernard Hermant / unsplash.com JESTEM NIEZALEŻNYM AUTOREM, WSPIERAJ MNIE I SYPNIJ GROSZEM: >>>ZOSTAŃ PATRONEM<<< >>>POSTAW KAWĘ<<<  Roczny spis treści - texty uporządkowane wg. cykli (od najliczniejszych). "Chłopiec i czapla" Hayao Miyazakiego (recenzja filmu animowanego) kliknij, żeby przeczytać recenzję "Civil War" Alexa Garlanda (recenzja filmu fabularnego) kliknij, żeby przeczytać recenzję "Perfect Days" Wima Wendersa (recenzja filmu fabularnego) kliknij, żeby przeczytać recenzję "Gościnne występy. Kawałki o projektowaniu" Marcina Wichy (recenzja książki) kliknij, żeby przeczytać recenzję "Ostrygi i kamienie. Opowieść o Normandii, Bretanii i Pikardii" Krzysztofa Vargi (recenzja książki) kliknij, żeby przeczytać recenzję "Wynajdując powody, czyli eugeniusz ze mnie" (o wszystkim i o niczym) kliknij, żeby poczytać "A powinienem przecież być nad wodą" (o wodzie i lądzie) kli...

PUNKT PO PUNKCIE I W PODPUNKTACH / Pozdrowienia z otchłani

>>>POSTAW KAWĘ<<<   Punkt po punkcie i w podpunktach, czyli wzorowany* dziennik wewnętrzno-zewnętrzny, publikowany na bieżąco oraz z dala od społecznościówek * [NA PUNKTY] / Wojciech Albiński   2024 07 16. Dziś po dwutygodniowym okienku znowu wyszły "Punkty" Wojtka Albińskiego. Zdecydowałem, że będę wspominał o oryginale i protoplaście moich 'Punktów' - w każdym 1-ym punkcie kolejnych punktów. Tak zdrapałem zdrapkę, że zdrapał się też kod konkursowy, który miał zmienić moje życie. Znaczy się nie zostanę surferem. Nowa biedra w polu na wykończeniu, jeszcze dorobią parking. Póki co brodzili w błocie - jak w 1670. Mnie uczyli, że budowę zaczyna się od parkingu (bo bagno jest dla świń). Lata 30-e w życiu człowieka to czas, w którym najlepszym kolegą najczęściej jest własny staruszek. 17. Chyba powinienem być dumny, że "Elegia dla bidoków" to jedna z nielicznych książek, której nie byłem w stanie przeczytać do końca. Ani nawet do połowy - bo ...

SPIS DZIEŁ ZDROJOWYCH / rok 2023

Fot. Nirzar Pangakar / unsplash.com Na koniec każdego roku warto ogarnąć texty na blogu - w związku z czym zamieszczam roczny spis treści. Texty uporządkowane są według cykli - od najliczniej reprezentowanych po te najkrótsze. Wewnątrz każdego cyklu texty uszeregowano wg. publikacji - od najnowszych (u góry) do najstarszych (na dole kolumny). Każdy text ma jednozdaniowe info nawigacyjne (w nawiasie pod tytułem) i odpowiedni link (odsyłacz do konkretnego artykułu). Mam nadzieję, że ten mały ordnung ułatwi poruszanie się po blogu i pomoże łatwo znaleźć pożądane lub poszukiwane texty . JESTEM NIEZALEŻNYM AUTOREM, WSPIERAJ MNIE I SYPNIJ GROSZEM: >>>ZOSTAŃ PATRONEM<<< >>>POSTAW KAWĘ<<< ○ Podsumowując (o rozterkach felietonisty + garść uwag o tym rzemiośle) kliknij żeby podsumować   ○ Punktując (o zmaganiach z instytucjami/redakcjami + kwestia kultury osobistej) kliknij żeby punktować ○ Gratulując   (trochę o festiwalu literackim i kulturze polsk...